تبلیغات
به دانلود شو خوش آمدید - چرا سال 2012 این قدر مهم است؟
به دانلود شو خوش آمدید
وبلاگی معتبر برای شمایی که دوست دارید بدون دردسر دانلود کنید


نگاهی به تمدن عجیب « مایا» ها و تقویم شگفت انگیزشان

در سال 1839 میلادی فردی کنجکاو به نام " جان ل. استیفنس(2)" که در زمان خود از معدود افرادی به شمار می رفت که در مورد شهرهای متروک مایاها خوانده بود، به همراه دوست خود " فردریک کتروود(3)" با سفر به جنگل های انبوه دهکده " کوپن(4)" واقع در هندوراس و در نزدیکی مرز گواتمالا، با تحمل رنج و سختی بسیار موفق به کشف دوباره شهرهای افسانه ای این قوم از زمان یورش اسپانیایی ها به آمریکای مرکزی شد. همزمان با انتشار سفرنامه استیفنس و آگاهی عموم از وجود تمدنی درخشان در اعماق جنگل های آمریکای مرکزی، طرح سؤالات پیرامون منشأ آن آغاز شد، چرا که هیچ کس تصور نمی کرد بومیانی که پیشرفته ترین سلاحشان در مقابل مهاجمان غربی تبرزین بود، دارای نیاکانی متمدن آن هم هم تراز و حتی پیشرفته تر از پدران خود آنها باشند.

سکونت گاه مایاها
 

سکونت گاه های اصلی مایا شامل نواحی جنوبی مکزیک، گواتمالا، و قسمت هایی از کاستاریکا و هندوراس بوده است. اغلب مردم از طریق کشاورزی و بازرگانی امرار معاش می کردند. سیب زمینی، آووکادو و نوعی سیب زمینی شیرین محصولات عمده کشاورزی آنها را تشکیل می داد، ولی غذای اصلی آنها ذرت وحشی بود که به آن ذرت مقدس هم می گفتند.
مایاها دارای رسومی عجیب و در پاره ای موارد دردناک بودند. آنها جمجمه فرزندان خود را در دوران شیرخوارگی با بستن آن در میان دو قطعه چوب، تخت و هموار می کردند، و نیز با قرار دادن گلوله ای از موم میان دو چشم خود، آنها را از ظاهر طبیعی خارج یا اصطلاحاً چپ می کردند. آنان همچنین با گذاشتن پارچه های داغ بر روی صورت، از رشد ریش خود جلوگیری به عمل می آورند. کاهنان مایا، در مواقع خشکسالی کودکان و مردان جوان را قربانی خدای باران می کردند. این نگون بختان به طور زنده، و یا گاهی با بدن های تکه تکه شده، به درون چاهی پر از آب به عمق بیست و چهار متر پرتاب می شدند تا بلکه رضایت این ایزد غضب آلود جلب شده و دگر باره باران بر زمین های تشنه قوم ببارد.

 چرا سال 2012 این قدر مهم است؟

خط تصویری مایا
 

مایاها مانند مصریان از خط تصویری (هیروگلیف) استفاده می کردند. آنان نوشته های خود را بر روی پوست درخت انجیر می نگاشتند و آنها را به شکل آکاردئونی صحافی می کردند. در حال حاضر فقط 208 صفحه از دست نوشته های آنها باقی مانده است که در موزه ها و گوشه و کنار دنیا نگهداری می شود. بسیاری از کتاب های آنان طی دادگاهی در قرن هفدهم میلادی به فرمان اسقف" دیگو دو لاندا(5)"، به عنوان کتاب های مایا توسط اسپانیایی ها به اروپا آورده شده بود، چرا که این کتاب ها کمک شایانی در رمزگشایی این خط کرد. آنها دارای دو سیستم عددی خاص بودند. اعداد آنها از نقطه و خط تشکیل می شد که در آن، نقطه در بالای خط قرار می گرفت. به عنوان مثال برای عدد 1، یک نقطه، عدد 2، دو نقطه و برای عدد 5 از یک خط تیره استفاده می شد. بنابراین عددی مانند 18 به صورت سه خط تیره با سه نقطه بر بالای آن نوشته می شد. آنان همچنین به طور شگفت انگیزی در محاسبات خود از عدد صفر نیز استفاده می کردند، که یکی از عوامل مهم انجام چنین محاسبات دقیقی بوده است.
از تقویم بسیار شگفت انگیز مایاها بدانید. تقویمی که تا چهارصد میلیون سال آینده را به دقیق ترین شکل ممکن محاسبه کرده بود! تاریخ آغاز آن برابر با 3113 سال قبل از میلاد است! آنان طول دقیق یک سال خورشیدی را 365/2420 می دانستند که بسیار نزدیک به محاسبات امروزی ما 365/2422 است! تقویمی که اساس آن بر حسب گردش سال بوده و هر 374 هزار سال یک بار تکرار می شده است. آنها این قاعده را در ساختمان اهرام نیز لحاظ داشته اند، بدین ترتیب که در هر روز یک پله و در هر ماه یک سکو اضافه می شده، و چون هرم دارای چهار طرف است، در نتیجه مجموعاً 364 پله ساخته می شده که با آخرین سکویی که بر بالای معبد قرار می گرفته است، جمعاً 365 پله برابر با 365 روز سال می شده است. یک سال خورشیدی مایا شامل هیجده ماه بیست روزه، و پنج روز برای انجام مراسم مذهبی خاص پایان سال بوده است.
در اخترشناسی نیز مایاها پیشتاز دنیای باستان بودند. رصدخانه سه طبقه" چیچن(6)" با سقفی گنبدی شکل، بسیار شبیه رصدخانه های امروزی ماست. آنها آگاهی کاملی نسبت به زمان گرفت های خورشید و ماه، سیستم منظومه شمسی و صور فلکی داشتند. منجمان مایا بر این باور بودند که اقتران سیارات منظومه شمسی در تاریخی برابر با سال 2012 میلادی، باعث نابودی تمدن در اثر به زیر آب رفتن خشکی ها می شود. اقتران پدیده ای نجومی است که در آن سیارات به گونه ای آرایش می یابند که همگی به همراه خورشید در یک راستا قرار می گیرند. امروزه می دانیم که بروز این پدیده ایجاد اختلالاتی در خورشید از قبیل افزایش طوفان های خورشیدی و نیز به وجود آمدن تغییراتی در میدان مغناطیسی آن می شود. نتیجه این تغییرات، تأثیر آن بر سنگ های مذاب پوسته زمین و ایجاد فشارهای بیش از حد است که سبب وقوع زلزله های مهیب بر روی زمین، بالا آمدن سطح آب دریاها و سرانجام به زیر آب رفتن خشکی ها می شود؛ فاجعه ای که مایاها اعتقاد دارند در گذشته های دور هم رخ داده است.

 چرا سال 2012 این قدر مهم است؟

منشأ قوم مایا
 

هیچ کس به درستی نمی داند مایاها از کجا آمده اند. عده ای معتقدند که آنها از سیبری و با گذر از جزایر آلئوسین وارد آلاسکا شده اند و سپس به سمت آمریکای مرکزی حرکت کرده اند. عده ای نیز آنها را از اهالی جزایر پولینزی واقع در اقیانوس آرام می دانند. برخی به واسطه وجود تصاویری شبیه به فیل در میان نقوش آنان، هندوستان را مسکن اولیه این قوم می دانند. حتی پاره ای شباهت ها نیز میان سبک بناهای آنها با بناهای جنوب شرقی آسیا، به ویژه کامبوج وجود دارد.
در میان کاندیداها نام " آتلانتیس" نیز دیده می شود. گروهی از محققان عقیده دارند اهالی آتلانتیس پس از به زیر آب رفتن آن قاره، به سوی آفریقا و آمریکای جنوبی مهاجرت کرده و تمدن های مصر باستان و مایا را پایه گذاری کرده اند. ساخت هرم های بزرگ و دفن پادشاهان خود در آنها، از اشتراکات بارز میان مصریان و مایاهاست که باعث طرح این نظریه شده است.
براساس افسانه های مایا، آنها در ده هزار سال قبل دارای تمدن بسیار پیشرفته ای بوده اند. در داستان های آنها از مردمانی سفید پوست سخن به میان رفته که سوار بر کشتی هایی به شکل مار، به آن ناحیه وارد شدند. این مردم لباس های عجیبی به تن داشته و به پیشانی خود نیز علامتی شبیه به مار بسته بودند. بومیان این تازه واردان را " چین(7)" خطاب کرده، و نام محلی را که آنان از کشتی پیاده شدند " تمونه چن(8)" نهاده بودند.

 چرا سال 2012 این قدر مهم است؟

چنین به نظر می رسد که زمانی بیگانه ای در بین قوم مایا ظاهر شده باشد. مایاها او را " کوکولکن(9)" ( مارپردار) و مکزیکی ها" کوتزال کو آتل(10)" ( کوتزال- مار مرغ آسا) می نامیدند. به روایتی، وی یک اسیر جنگی بود که مایاها قصد قربانی کردن او را داشتند، اما با خوش شانسی موفق شد از مخمصه جان سالم به در ببرد. پس از این واقعه، مایاها به وی چون یک خدا نگریستند؛ کوکولکن فرمانروای این قوم شد و به آموزش علوم و فنون به مردم پرداخت. روایت دیگری نیز وجود دارد که وی را مسافری از ستارگان می داند. در مکزیک و در معبد کتیبه ها، سنگ قبری کشف شده که بر روی آن تصویری از کوکولکن حک شده است، و بنابر تفسیر باستان شناسان، وی را در حال سفر به جهان پس از مرگ نشان می دهد. به هر حال این بیگانه هر که بود، به نظر می رسد نقش غیرقابل انکاری در شکوفایی تمدن مایا داشته است.
متأسفانه این که مایاها به کجا رفته اند نیز به صورت معمایی حل نشده باقی مانده است. ثابت شده شهرهای آنان به خاطر قحطی و بیماری، بلایای طبیعی یا جنگ و خونریزی از بین نرفته، بلکه ساکنانشان آن مناطق را ترک کرده اند. حال کدام عامل باعث شده ملتی، شهرهایی با آن معابد و اهرام بزرگ، باغچه ها و آب نماهای زیبا، خیابان های عریض و سنگفرش شده، استادیوم های ورزشی، سیستم فاضلاب و آب رسانی پیشرفته و ... را رها کرده و و به مکانی نامعلوم مهاجرت کنند؟ و چگونه یک اجتماع دور افتاده از دنیای متمدن قدیم، به چنین سطحی شگفت از معرفت و دانش دست یافته و همه باستان شناسان و دانشمندان را حیرت زده کرده است؟ مردمانی اسرارآمیز با سرآغاز و سرانجامی نامعلوم، که خود را اربابان زمین نامیدند. به راستی آیا زمان بازنگری در کتاب تاریخ بشر و شکل گیری تمدن آن فرا نرسیده است؟

پی‌نوشت‌ها:
 

1-Roland Emmerich
2-John L.Stephens
3-F.Catherwood
4-Copan
5-Diego de Landa
6- Chachen
7-Chanes
8- Tamonachan
9-Kukulcan
10-Quetzalcoat1
 

نوع مطلب : مقاله، مطالب جالب، 
برچسب ها : 2012، سال2012، چرا سال 2012 این قدر مهم است؟، مایا، قوم مایاها، قوم مایا،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 11 خرداد 1390 :: نویسنده : علیرضا حزبه نژاد
جمعه 14 اردیبهشت 1397 10:38 ب.ظ
Article writing is also a fun, if you be familiar with afterward you can write if not
it is difficult to write.
یکشنبه 20 شهریور 1390 07:30 ب.ظ
[جالب بود ولی 1 سوال جرا سال 2012 اینقدر مهم است؟
علیرضا حزبه نژادچون قرار به ایران حمله بشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


باسلام خدمت دوستان گرامی این وبلاگ مخصوص سرگرمی و اوقات فراغت شما دوستان می باشد و از
آمدن شما به این وبلاگ بسیار ممنون و متشکرم و خواسته ای که از شما دارم این است که برایم نظر بگذارید.
شما می توانید با نظرات خود هم به بهبود وبلاگ کمک کنید و هم می توانید سوال ها و پیشنهاد ها و درخواست های خود را به اطلاع من برسانید خواسته ی دیگری که از شما دارم این است که در نظر سنجی هم شرکت کنید با تشکر از شما

مدیر وبلاگ : علیرضا حزبه نژاد
نظرسنجی
به نظر شما کدام یک از بخش ها بهتر از بقیه ی بخش ها می باشد. شما با نظرتان می توانید به ما کمک کنید. با تشکر.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی